V sekci Neznámý vojín si letos Filmovka vzala za úkol seznámit lidi s americkým komikem 40. a 50. let Danny Kayem. Dramaturg Michael Málek každý den uvádí jednu z jeho veseloher, k tomu shrnul celý jeho bohatý život v celé přednášce.

Přítomní se tak dozvěděli např. to, že měl zpočátku problém najít angažmá, protože „toho uměl příliš mnoho příliš rychle”. Připomněl i význam setkání s jeho budoucí ženou, textařkou Sylvií Fineovou, díky níž se dostal na začátku 40. let na Broadway. Když se proslavil tam, ozval se i Hollywood. „Pamětníci ale říkali, že ve filmu Danny Kaye nikdy nevyužil vše, co předváděl na jevišti, protože čerpal sílu z publika. Při natáčení mu pak publikum dělal aspoň štáb,” podotkl Málek.

Během přednášky se návštěvníci Klubu kultury mohli potěšit i ukázkami z Kayeových filmů na LFŠ napromítaných jako Revizor či Bílé Vánoce, nebo jedním z jeho dirigentských výstupů. „Dirigoval pro charitu a i jeden slavný dirigent tvrdil, že dokáže z orchestru dostat lepší zvuk než on. Přitom třeba Let čmeláka od Rimského-Korsakova dirigoval s plácačkou na mouchy,” navnadil posluchače k dalšímu hledání na YouTube Michael Málek.

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙