V narvaném Kině Hvězda před dlouho očekávánou projekcí polského filmu Corpus Christi (2019) se včera rozdávaly další zmrzliny. Protože byl zrovna Den AČFK, bylo jasné, že ji dostane jeden z klubistů. Výroční cenu AČFK tentokrát obdržel Radek Pernica za téměř dvacetileté členství v radě AČFK, příkladné vedení kin Panorama Boskovice a Scala Brno a dlouholetou práci ve Filmovém klubu Boskovice.

„Je to první cena pro klubistu, kterou udělujeme pod patronací našeho nového partnera, společnosti Redside,“ popsala ředitelka LFŠ Radana Korená. Cenu mu tak předal přímo majitel společnosti Rudolf Vřešťál. 

„Nepamatuju si skoro nic, ale mám skvělou ženu, která si zase pamatuje všechno,“ usmíval se Radek Pernica. Jeho kinařská historie přitom začala už v roce 1998, kdy se stal šatnářem právě v kině v Boskovicích. Odtud pak přešel do Brna, kde založil Scalu. „Je to vlastně takový arthouse, ovládáme celé Brno a celou Moravu,“ vtipkoval. 

Zároveň poděkoval kolegům, Jiřímu Králíkovi, který kdysi vedl LFŠ a který stál u zrodu filmových klubů, i zakladatelům pražského Kina Aero Petrovi Vítkovi a Pavlovi Rajčanovi, za nimiž dojížděl a učil se, jak kino vést.

„Kluby to nikdy neměly jednoduché, jsou to takové ostrůvky pozitivního myšlení, místa, která nabízejí jiný pohled na film. Neměly to lehké v 60. letech a nemají to lehké ani dnes, kdy čelí novým překážkám. V téhle době plíživé normalizace jsou ale zase prostorem, v němž se sdružují lidé, kteří mají co říct,“ vysvětlil Pernica. „Dobré filmy bez kvalitních kinařů rychle umírají,“ dodala Radana s tím, že je velký rozdíl, když se kino vede srdcem a když jde „jen“ o práci.

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙