Hosté LFŠ 2020

Níže najdete potvrzené hosty letošního ročníku.

Vladimír Körner

Na LFŠ 7.-12. 8.
Vladimír Körner patří k nejpodstatnějším českým tvůrcům druhé poloviny dvacátého století. Ačkoliv vstoupil do světa kinematografie ve stejné době jako tvůrci takzvané nové vlny, jeho scénáře stavěly na zcela odlišné poetice. Jeho osamocení „hrdinové“ čelí mezním situacím napříč úskalími českých dějin, oproti všedním dnům lidského života jej zajímají velká dramata s touhou dotknout se všeho podstatného, co podmiňuje i rozvrací lidskou existenci. Reprezentativní kolekce představí 6 filmů natočených podle Körnerových scénářů jako Údolí včel, Adelheid či Cukrová bouda.

Tuvia Tenenbom

Na LFŠ 7.-10. 8.
Americko-izraelský spisovatel, novinář a dramatik vzbudil zaslouženou pozornost svou knihou Chyťte Žida!, v níž se s identitou německého novináře vrátil do své rodné země, aby zachytil tragické a mnohdy i komické aspekty soužití Izraelců a Palestinců. Není to ale jeho kniha jediná – v knize Všechny jejich lži procestoval USA před prezidentskými volbami 2016, v Čau, uprchlíci! zkoumal uprchlickou krizi v Německu a ve své zatím poslední knize Krysy Jejího Veličenstva se jeho tématem stal brexit. Jak ho charakterizuje jeho český vydavatel: Je vtipný jako Borat, chytrý jako Woody Allen, neodbytný jako Michael Moore.

Rafał Syska

Na LFŠ 8.-11. 8.
Docent Jagellonské Univerzity v Krakově patří mezi nejvýznamnější domácí odborníky na tvorbu Andrzeje Wajdy. Byl například kurátorem velkolepé multimediální výstavy Národního muzea v Krakově s prostým názvem Wajda, která se uskutečnila v roce 2019. Jeho vědecký záběr je ale mnohem širší, zabývá se obecnými dějinami filmu, uměleckými směry současného filmu, ale také fenoménem žánrových filmů či tématem násilí ve filmu. Svojí habilitační práci věnoval tvorbě Roberta Altmana a je autorem mnoha dalších filmových publikací a článků. Byl ředitelem mezinárodního festivalu Etiuda či šéfredaktorem časopisu o audiovizuální tvorbě Ekrany.

Bohdan Karásek

Na LFŠ 10.-12. 8.
Bohdan Karásek loni svým pozdním celovečerním debutem Karel, já a ty v dobrém slova smyslu šokoval tuzemské diváky i kritiky. Karásek vystudoval VOŠF ve Zlíně a následně i pražskou FAMU (obor scenáristika a dramaturgie). Jako filmař byl činný již od poloviny 90. let minulého století (krátkometrážní amatérské a experimentální filmy). Karásek také založil nezávislou produkci s názvem Filmová společnost Alfreda Bouriany, kde vznikly jeho „bytové“ filmy Lucie, Milostné písně a Karel, já a ty. Právě kolekci těchto „bytových“ filmů uvedeme na letošní LFŠ.