Česká tisková kancelář byla letos podruhé jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Na Filmovce představila v premiéře svou výstavu Nežádoucí okamžiky, uspořádala debatu o fotomanipulaci a vedla novinářský workshop pro studenty. Kromě toho připravovala Četkast na Filmovce, který je k poslechu na Spotify, Apple Podcasts a Lectonu.

Neposledně ČTK zajišťovala živé přenosy z tiskových konferencí, prezentace Musíme si pomáhat a slavnostního zahájení a zakončení festivalu.

Osm studentů žurnalistiky a fotografie absolvovalo na začátku srpna týdenní novinářský workshop ČTK, který národní tisková agentura připravila v rámci 46. ročníku filmového festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Studenti měli možnost vyzkoušet si, jak vypadá práce agenturních reportérů a fotoreportérů na velké akci. Po šest festivalových dní psali zprávy, fotili aktuality i portréty a natáčeli podcasty s hosty LFŠ. Jejich práce našly kromě informačních kanálů festivalu odezvu i v celostátních médiích.

Workshop připravili šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík. Studenti se díky nim dozvěděli, jak se mají připravovat na aktuality a rozhovory, jak komunikovat s lidmi, které fotí, jak fotky upravovat tak, aby odpovídaly standardům reportážní fotografie. Společně připravovali podcast Četkast na Filmovce, v němž měli možnost zpovídat a fotografovat takové osobnosti, jako jsou Jindřich Štreit a Karel Cudlín, Slávek Horák či Václav Marhoul.

„Letos jsme byli kvůli pandemii koronaviru nuceni zrušit Letní školu ČTK v naší centrále v Praze. Využili jsme tedy naší spolupráce s LFŠ a zkušeností s loňským workshopem pro veřejnost na festivalu a obě akce propojili. Už po pár dnech bylo jasné, že to byla dobrá volba. Studenti dělali svou práci s nadšením, působili jako opravdoví profesionálové. Fungovali jako opravdová malá Četka. Velmi úspěšný byl například náš rozhovor s režisérem Václavem Marhoulem, v němž prozradil detaily ke svému příštímu filmu v hollywoodské produkci,“ uvedla šéfredaktorka.

Ukázky prací studentů najdete webu ČTK, v galerii a ve Filmových listech.

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Všechny barvy filmu zářily během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙