Před světovou premiérou novinky Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy se zcela zaplněné kino Hvězda dočkalo slavnostního zakončení 46. Filmovky. Ředitelka LFŠ Radana Korená postupně poděkovala svému týmu, partnerům v čele se společností Redside a městem Uherské Hradiště i samotným návštěvníkům, kteří se dle jejích slov nenechali zastrašit a odradit od návštěvy festivalu.

„Věřím, že Letní filmovou školu čekají nádherné roky,“ pronesla s neskrývaným optimismem Radana Korená. Následovaly nečekaně osobní vstupy, jež důležitost Radany pro celé uskutečnění letošního ročníku podtrhly – připraveny byly videozdravice, díky nimž mohli diváci poznat ředitelku festivalu i v trochu nezvyklém světle, a programoví ředitelé Iva Hejlíčková a Jan Jílek předali několik dárků.

Na pódiu se následně vystřídala ministerská sestava: Rodačka z Hradiště Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, zdůraznila, že „Hradiště s Filmovkou je podle ní vrcholem léta.“ I její vládní kolega Lubomír Zaorálek z rezortu kultury hýřil optimismem kolem realizace festivalu: „Filmovka ukázala, že je to možné.“

Své děkovací momenty si vychutnali i Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, a Michal Zachar, obchodní ředitel společnosti Redside. Nakonec došlo i na vystřelovací konfety. Celé slavnostní zakončení si můžete pustit na našem Facebooku.

Letošní, velmi specifický ročník, který zahájila festivalová premiéra snímku Havel, poté oficiálně uzavřela světová premiéra historického dramatu Krajina ve stínu. To sleduje život v jedné jihočeské pohraniční vsi v letech 1938-52. Mým zadáním bylo napsat širší kroniku, proud vyprávění, v němž nebude jen to strašné, co se dělo na konci války, ale i kontext. I dnes se může stát, že se přes malého člověka povalí velké dějiny a to, zda něco podepíše, určí osud jeho a jeho rodiny,” uvedl na debatě po filmu scenárista Ivan Arsenjev, podle něhož má film inspirovaný osudem obce Tušť symbolický přesah do současnosti. 

V sedmičlenné delegaci ke snímku, který do českých kin vstoupí v září, sice nakonec z vážných rodinných důvodů chyběl režisér Bohdan Sláma, ozdobily ho však i herečky Magda Borová a Barbora Poláková. Obě snímek v Hradišti viděly poprvé a silně na ně zapůsobil. Měla jsem pocit, že pomalé plynutí obrazů, v něčem těžko snesitelné, je to, co všichni potřebujeme, abychom si to prožili. Ještě to musím rozdýchat,” podělila se o první dojmy Magda Borová. Je důležité se na ten film dívat s tím, že se to všechno nestalo tak dávno,” doplnila ji Barbora Poláková.

👁️ Slavnostní zakončení 46. Letní filmové školy

Filmovka dnes končí světovou premiérou filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy za účasti delegace.

Zveřejnil(a) Letní filmová škola Uherské Hradiště dne Středa 12. srpna 2020

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙