46. Letní filmová škola ospalé oči probudí Půlnočními delikatesami, které vybíráme z palety snímků Vulgárních auteurů. „Zrekapitulujeme východiska přístupu, který si klade za cíl oslavovat osobité žánrové formalisty jako svrchované a neprávem opomíjené autory, současně však nabízí polemiku s tímto i dalšími kritickými koncepty uplynulých dekád. Přitom přivedeme na plátno jedny z nejvytříbenějších a nejkreativnějších akčních bijáků a vzdáme hold jejich individualistickým tvůrcům,” říká dramaturg Jiří Flígl v anotaci sekce.

Filmy jako Domino (2005), Gamer (2009) anebo Zátah 2 (2014) přiblíží Jiří Flígl dramaturgickými úvody od páteční projekce 7. srpna do závěrečné středeční 12. srpna.

Ať už běžného diváka anebo cinefila, čím vybrané filmy udrží pozornost i po půlnoci?
Primárně tím, že náleží do žánru akčních filmů. Takže jejich tvůrci, každý svým osobitým způsobem, pracují s primárními fyzickými atrakcemi a jejich formálním zpracováním i přenesením na diváka. Dále pak tím, že to prostě jsou vynikající příspěvky svému žánru a na plátně vynikne práce celého štábu v čele s akčními choreografy, kaskadéry, atletickými aktéry a pyrotechniky, ale také kameramany a režiséry, kteří se starají o ono finální zpracování.

Jsou tyto filmy v současné sekci Filmovky nadčasové?
Nadčasový znamená „nezávislý na čase“, což je v případě kultury a filmu nesmysl. Ty jsou vždy dílem a obrazem doby svého vzniku, navazují na dosavadní vývoj technologických možností a trendů žánru, případně je posouvají dál. Pro akční filmy to platí obzvláště, protože na nich můžeme sledovat, jak ambiciózní tvůrci posouvají laťky – když už ne přímo dál, tak jim alespoň dávají jinou podobu. A právě to může vedle samotných filmů a jejich jednotlivých scén být součástí vzrušujícího diváckého zážitku.

S jakým záměrem jste přistoupil k výběru filmů na 46. LFŠ?
Nebudeme si nic namlouvat. Podobně jako samotný vágní koncept „vulgárních auteurů“ je i tato sekce v prvé řadě projevem mé vlastní obliby akčního žánru a obdivu k jeho předním tvůrcům a ikonám. Ohraničený prostor počtu titulů, navíc ještě dále omezený okolnostmi letošního ročníku Filmovky, pak znamenal nelehké stanovování priorit ve vztahu k dramaturgickému konceptu. Jeho cílem bylo ukázat co možná nejširší škálu formálních přístupů k akci. Z toho vyplývalo, že nemůžou chybět vrcholní formalisté jako Tony Scott či adrenalinové duo Neveldine/Taylor. Také se sekce nemohla obejít bez otisků Dálného východu i americké nízkorozpočtové produkce. Jenže současně jsem chtěl zahrnout i něco z Evropy. Naštěstí se povedlo vybalancovat kompromisy, dostát vnitřní logice sekce, a ještě si udělat radost zohledněním osobních libůstek. Takže se v rámci programu honosně znějící Letní filmové školy objeví Jet Li, Jean Claude Van Damme i Scott Adkins, aktuálně nejlepší představitel akčních filmů západní produkce.

Více:

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙