Letošní poslední zmrzlina, tedy Výroční cena AČFK, se stejně jako v případě manželů Wajdových předávala v zastoupení. Legendární německá herečka Hanna Schygullová totiž původně měla přijet osobně, těsně před Filmovkou si ale zranila nohu, a nakonec tak musela zůstat v Paříži. Nezabránilo jí to ale v tom, aby divákům Filmovky nahrála osobní vzkaz.
„Filmové kluby ve mně vyvolaly touhu objevovat se v kině, původně jsem ale chtěla být učitelka,“ prozradila. Zrovna si přivydělávala jako číšnice, když ji kolegyně přivedla do herecké školy. „Původně to tam bylo hrozně jednoduché a já si říkala: Ano, našla jsem své místo. Pak to ale začalo být těžší a myslela jsem si, že to není pro mě. Normálně by tahle epizoda skončila, ale byl tam člověk, který mi věřil a věděl, že jednou budu hrát. Našel si mě, a pak jsme spolu natočili spoustu filmů,“ popsala tajemně. Tím člověkem přitom nebyl nikdo jiný než Rainer Werner Fassbinder, legendární německý režisér, který z Hanny Schygullové udělal svou dvorní herečku a světovou hvězdu.
„Je to žena, která je uchvacující. Herecky i režijně se zapsala nejen do německé filmové historie. Je to herečka, která se neohlíží do minulosti, nedělá věci pořád stejně, a naopak drží krok s aktuálním děním,“ vysvětlila ředitelka LFŠ Radana Korená.
Za Schygullovou převzala cenu z rukou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka sicilská hudebnice a zpěvačka Etta Scollová, se kterou Schygullová vytvořila speciální projekt s názvem Cinekoncert: Verze 2020. Je navíc hereččinou dobrou kamarádkou, a tak slíbila, že jí cenu předá. „Bude mít obrovskou radost, pořád mi volá a ptá se, jaké to tu je. Točí opravdu skvělé filmy, je to diva v tom nejlepší slova smyslu,“ popsala Scollová.
Cinekoncert, který po předávání následoval, se dá popsat jako kombinace písní a několika videofilmů. Kvůli nepřítomnosti Schygullové se nakonec na Filmovce promítaly jen dva. První snímek je zhudebněným proslovem starostky ostrova Lampedusa Giuseppiny Nicolini z roku 2012 o umírajících uprchlících z Afriky. Ten lze podle Scollové chápat jako SOS lidstvu, zprávu o mlčení Evropy a o smutné kapitole lidských dějin. Druhý film pak popisuje kolektivní zkušenost z karantény, kterou si lidé po celém světě letos procházejí. Po Cinekoncertu pokračoval program projekcí slavného Fassbinderova melodramatu Lili Marleen (1981).
Tereza Krobová
Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.
46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.
#lfs2020 💙