Další Výroční cena AČFK rozdána! A tentokrát dvojnásob přišel vhod její zmrzlinový tvar, neboť oceněná Krystyna Zachwatowicz-Wajdová přiznala, že má zmrzlinu moc ráda. Na filmech svého muže Andrzeje Wajdy se podílela jako autorka kostýmů, společně tak v zaplněném Kinu Hvězda obdrželi cenu „za přínos světové kinematografii, kterou svou letitou prací obohatili o snímky, jež brání důstojnost nejen polské, ale celé lidské společnosti.“

Bohužel se z ceny zatím může radovat jen virtuálně, neboť z důvodu vysokých filmovkových teplot jí lékař neumožnil osobní návštěvu našeho festivalového víru. „Nejvíce mě dojímá, že je cena určena nám oběma. Pracovali jsme spolu dlouho a na mnoha divadelních i filmových projektech. Andrzej navíc považoval filmové kluby za velmi důležité a přijetí ceny by ho moc potěšilo,“ prohlásila čerstvá laureátka v emocemi nabité videozdravici.

Cenu předal Miroslav Karas z České televize, který strávil více než dvě dekády v Polsku a s Wajdou se osobně znal. „Byl nejen ikonou polského filmu, ale i slušnosti. Ctil zásady, byl vždy laskavý, milý a upřímný. Prostě člověk čistého charakteru a já jsem hrdý, že jsem ho mohl poznat,“ podělil se Karas o své osobní zkušenosti s režisérskou legendou.

Zmrzlinu z jeho rukou převzal docent Rafał Syska, jeden z největších polských odborníků na Wajdovu tvorbu. Na závěr ceremoniálu ještě ředitelka LFŠ Radana Korená nahrála bouřlivý a dlouho nekončící potlesk, který poputuje za paní Zachwatowicz-Wajdovou společně s cenou. Gratulujeme!

Mojmír Sedláček

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙