Četkast, který připravila Letní filmová škola spolu s Českou tiskovou kanceláří, pokračuje. Podcast z Filmovky kromě dílu, v němž programoví ředitelé Iva Hejlíčková a Jan Jílek promluvili o jedinečnosti LFŠ, představuje také výstavu Nežádoucí okamžiky a nově nabízí i debatu fotografů Jindřicha Štreita a Karla Cudlína.

Nová venkovní výstava z dílny ČTK Nežádoucí okamžiky se soustředí na fotografie, které byly pozměněny za účelem ukázání jiné reality nebo zakázány. “Manipulaci s fotografií mapujeme od samého počátku, tedy od poloviny 19. století, až po současnost. Je to jev nebezpečný a, jak ukazuje výstava, celkem častý. Ve všech historických obdobích se tak zásadním způsobem zkresluje historická fakta. Bylo by užitečné, aby byli lidi s těmito praktikami obeznámeni,” říká o výstavě, kterou si můžete prohlédnout na Palackého náměstí v Uherském Hradišti její autor Dušan Veselý.

Přední český fotodokumentarista Karel Cudlín v neděli na LFŠ zahajuje výstavu s názvem Izrael, v níž zachycuje proměny tamní krajiny i společnosti. “Izrael pro mě znamená nejen konflikt ale i pestrost geografickou, lidí, náboženství i názorů,” říká Cudlín v podcastu.

Další domácí fotografická legenda Jindřich Štreit už v sobotu představil své Vietnam Stories, fotografie přibližující charakteristické rysy vietnamské kultury a jejich případné přeměny po příchodu do ČR. “Pracoval jsem na tom více než rok a snažil jsem se zachytit co nejpřirozenějším a neobyčejnějším způsobem život té komunity. Pro mě to byla nejprve velká záhada a potom velká radost,” svěřil se ČTK Štreit.

Současné i budoucí díly Četkastu na Filmovce hledejte na Apple Podcasts, Lectonu, SoundCloudu a Spotify.

Celou fotogalerii z 46. LFŠ si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště, všechny barvy filmu zazáří během 7.–12. srpna 2020.

#lfs2020 💙